Richard SKOLEK: Moudré z nebe

No, takže jako bych chtěla, jo, Vás vlastně pozvat, no, jako k recenzi vopravdu vostrý knížky. Takže jako nevim, jestli jako, no, můžu, ale asi jo, tak vopravdu už jako začnu, no.

Pokud Vás zaujal první odstavec článku, pak si v knížce Moudré z nebe od Richarda Skolka jistě přijdete na své! Dětský deníček plný neuspořádaných vět, nedokončených myšlenek a vtipných dětských pohledů na dospělé věci. Na začátek bych chtěla uvést krátkou ukázku jedné, podle mě, z nejpovedenějších scén v knížce.

Tak jsem přemýšlel, jestli má pan prezident nohy, protože na vobrázku je mu vždycky vidět jenom hlava, a taky se mu říká “hlava státu”, i když je teda na druhou stranu fakt, že taťkovi sousedi taky někdy říkaj “hlava rodiny”, a přitom taťka normálně nohy má, tak to von prezident bude asi taky kompletní. Ale moh by nám ve třídě viset celej, jakože pro sichr.

Hned po pár stránkách jsem si hlavní postavu, obtloustlého chlapečka jménem Richard oblíbila. Jeho věčný boj s kily, zdravou stravou, nechutí ke sportu, ale i s nedostatkem kamarádů, starší sestrou a občas s rodiči.

Příběh je rozdělený na roky a během každého z nich zažívá Ríša více i méně příjemné chvilky, které bezprostředně interpretuje a vypráví o nich.

A jsou vtipné. Poprvé, podruhé, možná i potřetí. Když ale poté už čtete o pátém létě, návratu do školy a pátém matčině pokusu o přinucení ke sportu, může Vás čtení omrzet a nepomůže ani autorům styl vyprávění. Proto se mi také druhá polovina knihy občas táhla a místy jsem se do čtení musela nutit. Také si říkám, má dítě v pěti letech stejné vyjadřovací schopnosti jako dítě devítileté? I v tomto ohledu jsem musela autorovi připsat malé černé mínus.

Trošku mi kniha připomínala příběh Helenky Součkové z knížky Hrdý Budžes. Ale abych byla upřímná, Ríša má do Helenky ještě stále co dohánět. Celkově se ale jedná o milé čtení s nadsázkou, jaká jen může vzniknout, když chce malé dítě všemu rozumět. Pokud ovšem budete hledat vysoký styl psaní a neskousnete autorovo vyprávění prokládané slůvky no a jo, plný nedokončených vět a bohatý na další slohové kazy, pravděpodobně to nebude nic pro Vás. Pokud ale hledáte oddychové čtení, u kterého se zasmějete, trošku si zavzpomínáte na staré dobré časy s prvními počítači a podobnými moderními vymoženostmi, je kniha pro Vás jako dělaná!

Mě osobně se knižka líbila. Druhá polovina již neutíkala tak svižným tempem, ale Ríšův milý styl vyprávění jsem si opravdu oblíbila.

Znáte knihu? Zaujala Vás ukázka a krátký popis? Ráda si přečtu v komentářích.

Kačí

Facebook Komentáře
Sdílej: