Alexandra POTTER: Láska z Paříže

Alexandra Potter Láska z Paříže

Když jsem si o Vánocích 2014 přečetla první knížku od Alexandry Potter, rázem jsem již po pár stránkách věděla, že se jedná o pravou a nefalšovanou lásku na první přečtení. A nemýlila jsem se!

Jako první se ke mně dostala knížka Já a pan Darcy, která patří mezi nejoceňovanější díla této britské autorky. I mě uchvátila. Nejen příběhem, který je oddechový a zlý jazykové by mohli říct lehce předvídatelný, ale hlavně svým skvělým stylem psaní! Okamžitě jsem si s Alexandrou padla do noty a bezstarostné čtení o lásce se špetkou kouzel jsem přečetla jedním dechem.

Ještě více mě poté zaujala kniha Není přání jako přání, kterou jsem si pořídila zanedlouho po dočtení Já a pan Darcy. Skvěle napsaná kniha s hezkým příběhem, sympatickou hlavní hrdinkou a milým humorem mě naprosto dostala a už přes dva roky patří mezi mé nejoblíbenější knížky a je jednoznačným favoritem mezi knihami od Alexandry Potter. Ale…

Ale když jsem se pustila do knížky, kterou jsem našla pod stromečkem (děkuji, Ježíšku!), začala jsem již po pár stránkách tušit, že se možná žebříček změní a tak se i stalo! Láska z Paříže mě opravdu překvapila. Mile překvapila. To je možná slabé slovo. Nanejvýš mile, jak to šlo, mě překvapila!

Hlavní hrdinku, spisovatelku Ruby Millerovou, můžou fanoušci znát už z knížky Lásce na stopě, kdy se vydala hledat svou sestru do Indie, přičemž nalezla nejen sestru, ale také lásku, američana Jacka. Právě on dává Ruby, ve volném pokračování knihy, impulz k cestě do Paříže. Mnohé jistě napadne, že se bude jednat o romantický výlet ve dvou. Opak je ale pravdou. Ruby, zoufalá, smutná a naštvaná, se vydává za nejlepší kamarádkou Harriet do Paříže, aby zapomněla na to, že měla oslavit s Jackem své narozeniny v romantickém penzionu, zatímco on odletěl do Kolumbie za prací a jí nechal samotnou čekat na letišti.

Díky Harriet a jejímu zaměstnání se Ruby dostává do pařížského bytu plného tajemství, který přináší do příběhu druhou dějovou linii, s hořkosladkým nádechem – nenaplněnou lásku bohaté pařížanky Emanuelle a chudého američana Henryho. Staré milostné dopisy z druhé světové války, skrz které se ke čtenáři příběh dostává, s sebou přináší i to kouzlo a tajemno, na které jsme již z předešlých děl od autorky zvyklí a které, alespoň já osobně, opravdu miluji!

Kniha je plná zvratů a překvapení, díky kterým příběh svižně utíká a je obtížné se od něj odtrhnout. Vstupují do něj zajímavé postavy, jejichž role se odhalí až na konci knihy, což dodává příběhu napínavost. Také autorčin smysl pro detail je obdivuhodný. Jak mohou nepatrné maličkosti razantně změnit celý příběh!

Pro mě, jako pro někoho, kdo nikdy nebyl v Paříži, byly velmi hezké i pasáže, kde se s Ruby vydáváme na cestu po městě. Malebný popis okolí vás jistě, stejně jako mě, strhne a vy rázem ucítíte vůni čerstvé kávy a croissantu tak, jako byste s hlavní hrdinkou procházeli okolo malých rodinných kaváren v pařížských uličkách.

Ani zde nechybí autorčin milý a inteligentní humor. Příjemně potrhlá hlavní hrdinka se postará o nejednu rozpačitě trapnou chvíli, která je pro nás, vnější pozorovatele, škodolibě vtipná.

Podle mého názoru se jedná o jeden z nejlépe propracovaných příběhů této britské autorky. Přečtení knihy ve mně zanechalo silné emoce. Chvíli jsem jen ležela a se zavřenýma očima jsem si vychutnávala to kouzlo a lásku, kterou na mě příběh přenesl. Jedním slovem – kouzelné!

Další informace najdete na Československé bibliografické databázi.

Děkuji za přečtení!

Kačí

Facebook Komentáře
Sdílej: